Pochwała nieskromności

0

Plany, wielkie plany. Chcesz zmieniać świat. Dokonywać przełomów w nauce, kulturze, sporcie, a może nawet w polityce (chociaż pozostańmy może przy realistycznych zamierzeniach…) Masz wizję samego siebie na szczycie. Osiągającego sukces i wszystko, co z nim związane. Sławę. Popularność. Uznanie. Poczucie spełnienia i samorealizacji. Świadomość osiągnięcia postawionych sobie celów. Splendor spływający na twoje jestestwo stopniowo wypełnia twój umysł. Sprawia, że uśmiech mimowolnie wykwita na twarzy, a wzrok zachodzi mgłą niczym na wspomnienie pierwszej młodzieńczej miłości. Euforia i ekstaza.

Wizualizacja ogólnego szczęścia, pomyślności i wszelkiego dobra. Wszystko na wyciągnięcie ręki. Wystarczy sięgnąć, gdyż jest dosłownie tuż obok. Subtelna woń sukcesu już drażni twoje nozdrza. Wizja jest tak realna i rzeczywista, iż przeradza się w niczym nie zmąconą pewność patrzenia w przyszłość. Najwyraźniej los postanowił uchylić rąbka tajemnicy i przez szczelinę w rzeczywistości dostrzegasz świat leżący u twoich stóp i czekający pokornie na twe rozkazy.

Możesz zrobić z nim, co zechcesz. Możesz pozostawić go samemu sobie bądź miłosiernie pochylić się nad nim i podać mu pomocną dłoń, gdyż bez twojej ingerencji pogrąży się w chaosie. Tylko ty możesz go ocalić, bądź skazać na potępienie. Nic i nikt nie stanie ci na drodze. Wrogowie padają na twarz przed tobą, przyjaciele z szacunkiem pochylają głowy. Widok jaki się przed tobą roztacza jest niczym bezkresna kraina możliwości.

Niekończący się horyzont to twoja granica

Czy zdajesz sobie sprawę, że tak właśnie jest? Że to nie jest wyłącznie grafomańska wizja egocentryka, lecz opis faktycznego stanu rzeczy? Człowiek sam kreuje swój świat i to, co w nim się znajduje. Większość jego planów i marzeń nie spełnia się, gdyż brakuje mu odwagi do ich realizacji. Nazywać to można rozmaicie. Strachem przed porażką. Niepowodzeniem. Śmiesznością. Można też to określić jako wygodę codzienności i związanych z tym dobrze znanych rytuałów, które sprawiają, że myśl o wyjściu poza bezpieczny schemat staje się bluźnierstwem. W rzeczywistości zaś powinna raczej być nazwana lenistwem.

Czy stać cię na luksus marnotrawienia jedynej cennej rzeczy jaką masz na tym świecie – czasu, który płynie tylko w jedną stronę?

Zdjęcie wykonał deanoakley